Alkohol a otyłość - zjawisko niedożywienia przy jednoczesnej nadwadze

Wiele osób upatruje w trunkach sposobu na radzenie sobie z codziennością. Stres w pracy, różne trudności czy negatywne emocje próbujemy często odreagować pijąc. Jednak ta łatwa droga do odprężenia może być bardzo zgubna. Prowadzi do uzależnienia, które skutkuje wyniszczeniem narządów wewnętrznych oraz przedwczesnym zgonem.

Poza wyżej wymienionymi konsekwencjami regularnego spożywania alkoholu, następuje znaczne obniżenie aparycji. Objawia się to w niektórych przypadkach otyłością.

Nadwaga sama w sobie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia organizmu, zaś w połączeniu z zatruwaniem etanolem to pewna droga do szybkiej śmierci.

Dlaczego alkohol powoduje otyłość

Istnieją pewne zależności, na podstawie których wnioskuje się o alkoholu jako głównym sprawcy otyłości. Mianowicie:

  • alkohol zawiera bardzo dużą dawkę kalorii (np. 1 lampka wina białego może mieć ok. 200 kcal)
  • kalorie zawarte w alkoholu zwane są pustymi, gdyż nie mają żadnej wartości odżywczej
  • mimo wysokiej kaloryczności alkohol nie zaspakaja poczucia głodu
  • spożywanie alkoholu często wzmaga głód

Powszechne jest również zjawisko otyłości i jednoczesnego niedożywienia. Dzieje się tak z uwagi na nieprawidłowe nawyki żywieniowe osoby spożywającej alkohol oraz wysoką kaloryczność trunków. W efekcie, chory przestaje dostarczać organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Drugą sprawą są zaburzenia wchłaniania w jelitach oraz zaburzenia pracy wątroby i trzustki na skutek wyniszczania przez trujący etanol.

Jak uratować swoją  kondycję fizyczną

Przede wszystkim należy całkowicie ograniczyć spożywanie alkoholu. Dla niektórych może to być jednak bardzo trudny wyczyn. W tym przypadku warto skorzystać z poradni leczenia uzależnień, udać się na diagnozę, a następnie na psychoterapię.

Aby całkowicie pozbyć się chęci sięgnięcia po trunek i poświęcić się w całości pracy nad sobą, można skorzystać z zabiegu zaszycia alkoholowego. Wszywka alkoholowa sprawia, że chory czuje mocny afekt do alkoholu i zaprzestaje pić niemal natychmiastowo. Działanie wszywki wynosi ok. 12 miesięcy. To dobry czas, by przejść adekwatną rekonwalescencję oraz wrócić do formy.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *