Bariery chodnikowe - gdzie powinny się znaleźć

Podróżując po drogach, częstym widokiem są barierki ochronne chodnikowe. Pełnią ona bardzo ważną funkcję, zapobiegają przypadkowemu wypadnięciu na jezdnię osoby idącej po chodniku. Dodatkowo w warunkach ograniczonej widoczności pozwalają one kierowcom zauważyć, gdzie biegnie chodnik.

Gdzie powinny się znaleźć barierki ochronne chodnikowe

Większość barierek albo jest w jaskrawych kolorach, albo posiada na sobie elementy odblaskowe. Bariery chodnikowe u-12a po oświetleniu przez auto odbijają światła jego reflektorów, dzięki czemu osoba kierująca autem z łatwością zauważy barierki. Bariery chodnikowe u12a (https://zped.com.pl/kategoria-produktu/bariery-drogowe/bariery-chodnikowe-u-12a/) powinny znaleźć się we wszystkich miejscach, gdzie wieczorami panuje niezbyt dobra widoczność. Takie barierki pozwolą kierowcy na lepszą orientację na drodze oraz pomogą zapobiec wielu wypadkom.

Jak powinna wyglądać odpowiednio zaprojektowana bariera ochrona

Bezpieczeństwo zależy nie tylko od umiejscowienia barierek, ale także od sposobu ich zaprojektowania i zamontowania. Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana barierka powinna:

  • Dobrze przymocowana bariera ochrona powinna uniemożliwić wyjechanie pojazdu poza krawędź drogi lub na przeciwległy pas.
  • W jak najlepszy sposób oświetlać krawędź drogi.
  • Podczas kolizji w możliwie jak najmniejszy sposób powinny powodować utratę kontroli nad pojazdem.
  • W jak najmniejszym stopniu powinny powodować uszkodzenia na karoserii auta podczas zderzenia

Bariery chodnikowe u-12a

Bariery tego typu dzielą się na 2 mniejsze grupy

Bariery typu „olsztyńskiego”

Składają się one z 3 części: dwóch słupków oraz znajdującej się pomiędzy nimi kwadratowej części. Jak można się domyślić, swoją nazwę zawdzięczają naszemu polskiemu miastu -Olsztynowi. Jednakże możemy sobie zadawać pytanie, czemu akurat Olsztyn? W tym mieście jako pierwsze zostały zastosowane właśnie te barierki, przez co przylgnęła do nich nazwa „olsztyńskie”.

Przeważnie występują one w 2 wariantach kolorystycznych: jaskrawożółtym oraz biało-czerwonym, gdzie czerwone części pełnią funkcję odblasków zwiększających widoczność.

Bariery typu „trzepak”

W przeciwieństwie do barierek typu „olsztyńskiego”składają się one z jednej części. Wyglądem przypominają one trzepak, na którym chyba większość z nas bawiła się w dzieciństwie. Właśnie od takich trzepaków na dywany wzięła się ich nazwa. Podobnie jak poprzednie bariery, te również występują w 2 wariantach kolorystycznych: jaskrawożółtym oraz biało-czerwonym, gdzie również czerwone elementy są odblaskowe.

Ten typ barier przeważnie jest nieznacznie droższy od barierek typu „olsztyńskiego”

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *