Dach kopertowy – wady i zalety

architecture-1845689_1280

Podstawowym podziałem budowy dachów jest ten w zależności od liczby spadków – tym samym wyróżniamy dach jednospadowy, dwuspadowy i czterospadowy. Występowanie każdego z nich jest równie częste, wiele zależy od tego, w jakim stylu został utrzymany nasz dom i jakie mamy preferencje estetyczne. Decydując się na dach czterospadowy typu kopertowego, warto poznać jego cechy.

Jak wygląda dach kopertowy?

Jego nazwa wzięła się od tego, jak dach prezentuje się z lotu ptaka – prostokątny kształt i przecinające się w środku linie przypominają właśnie kopertę. Ponieważ jest to dach czterospadowy, składa się z czterech połaci: dwie z nich są w kształcie trapezu, pozostałe w kształcie trójkąta. Każda z części jest nachylona pod tym samym kątem. Dach kopertowy powstaje zazwyczaj na konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Inną odmianą dachu czterospadowego jest dach namiotowy, ale on, w przeciwieństwie do kopertowego, pozbawiony jest kalenicy.

Czy warto zdecydować się na dach kopertowy?

Taka konstrukcja dachu ma wiele zalet – tą najważniejszą jest z pewnością bezpieczeństwo. Ze względu na swoją budowę, dach kopertowy jest bardzo sztywny i zarazem wytrzymały. Nie musimy się obawiać o szkodliwe warunki atmosferyczne, ponieważ powierzchnia pozostaje odporna na obfite opady. Cztery skośne połacie sprawiają, że woda spływa swobodnie, nie ma zatem ryzyka przeciążdnia i zalania. Dach kopertowy prezentuje się też bardzo estetycznie.

Niestety trzeba pamiętać, że budowa takiego dachu jest dużo bardziej czasochłonna i droższa, niż w przypadku dachów płaskich i dwuspadowych. Poza tym, jeśli chcemy mieć użytkowe poddasze, będzie potrzeba dodatkowego doświetlenia, ponieważ skosy w dachu kopertowym ograniczają dostęp światła.

Jakie pokrycie na dach kopertowy?

Blachodachówka, mimo trwałości i lekkości, raczej nie nadaje się na dach kopertowy. Ze względu na liczne załamania, konieczne będzie częste cięcie materiału, przez co narazimy się na straty. Blacha trapezowa również nie jest dobrym rozwiązaniem – ten materiał zdecydowanie lepiej sprawdza się na prostych powierzchniach. Do dachów kopertowych zdecydowanie bardziej nadają się klasyczne dachówki albo gonty bitumiczne.

 

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *