Dlaczego niektóre schorzenia są niebezpieczne dla serca

Cierpiąc na jakiekolwiek schorzenia często nie zdajemy sobie sprawy, że mogą wpływać na inne narządy i spowodować ich zaburzenia. Zwłaszcza te nieleczone choroby, które być może nie są aż tak dokuczliwe albo trudno się zmobilizować, żeby zacząć je leczyć, mogą się przyczynić do  groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji. Serce jest jednym z ważniejszych narządów w ciele człowieka. Dzięki jego pracy funkcjonuje cała reszta. Dlatego warto zadbać i zastanowić się nad tym, czy zaniedbując leczenie innej choroby, nie zaszkodzimy sercu.

Otyłość i cukrzyca – dlaczego są tak groźne dla serca

Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej ma duże znaczenie i powoduje ryzyko wystąpienia chorób krążenia. Otyłość może doprowadzić do takich chorób, jak:

  • cukrzyca typu 2
  • zaburzenia lipidowe
  • miażdżyca
  • nadciśnienie tętnicze
  • choroba niedokrwienna serca
  • udar
  • choroba zakrzepowo-zatorowa

Otyłość należy traktować jako chorobę przewlekłą. Badania pokazują, że ponad 40% osób otyłych zmaga się z chorobami serca. Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na brzuchu, prowadzi do insulinooporności. Cukrzyca zwykle jest rozpoznawana, kiedy już występują jej powikłania. A tak naprawdę już sam stan przedcukrzycowy prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych.

Co można zrobić, żeby zapobiec groźnym powikłaniom otyłości

Przede wszystkim należy sprawdzić stan serca oraz o ile masa ciała przekracza normę. Najprościej jest wykonać pomiar BMI, który określi, czy mamy do czynienia z nadwagą, czy już z otyłością. Aby sprawdzić kondycję serca, można wykonać domowe EKG, dzięki urządzeniu Kardia mobile, na temat którego więcej informacji znajduje się na stronie: https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/  Następnie należy zadbać o właściwą dietę i odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. Utrata kilogramów nie może nastąpić w krótkim czasie, dlatego katowanie się głodówkami nie wpłynie dobrze na zdrowie. Warto pomyśleć o skorzystaniu z fachowej wiedzy dietetyka, który pomoże dobrać odpowiednią kaloryczność posiłków. Takie działanie z pewnością korzystnie wpłynie na serce, ponieważ ryzyko wystąpienia chorób tego narządu znacznie się obniży.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *