Dlaczego zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są tak istotne dla zdrowia naszych zębów

Wielu pacjentów odwiedza gabinet stomatologa wyłącznie wtedy, gdy odczuwa ból zęba. Tymczasem bardzo istotne są regularne wizyty u dentysty, tak aby móc wykluczyć ewentualne schorzenia zębów i dziąseł, a także wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne. Stomatologia zachowawcza jest niezwykle istotna, jeśli zależy nam na pięknym, białym uśmiechu.

Do dentysty nie tylko z bólem zęba

Narastający ból zęba zazwyczaj świadczy o zaawansowanej próchnicy. Tymczasem choroba zwykle rozwija się powoli, a pierwsze jej symptomy można zauważyć podczas okresowej wizyty u lekarza stomatologa. Wtedy też istnieje możliwość podjęcia odpowiednich działań, dzięki którym nie dojdzie do rozprzestrzeniania się choroby. Należy wiedzieć, że próchnica w bardzo prosty sposób przenosi się na inne zęby; może się nią także zarazić partner bądź dziecko, na przykład gdy weźmie do ust oblizaną przez nas łyżeczkę. Do lekarza stomatologa powinniśmy udać się przynajmniej raz na pół roku (w niektórych przypadkach nawet raz na kwartał), bez względu na to, czy odczuwamy jakikolwiek ból lub dyskomfort w jamie ustnej, czy też nie. Zabiegi profilaktyczne pozwolą nam uchronić się przed próchnicą, wzmocnić i odpowiednio oczyścić zęby.

Czym jest stomatologia zachowawcza

Zabiegi z zakresy stomatologii zachowawczej mogą zostać przeprowadzone na zdrowych zębach. Wśród nich najczęściej wymienia się fluoryzację, zdejmowanie kamienia nazębnego oraz piaskowanie zębów. Dzięki nim zęby są dokładnie oczyszczone oraz zabezpieczone przed działaniem szkodliwych bakterii, wywołujących próchnicę. Nawet codzienna higienizacja nie zastąpi dokładnego czyszczenia zębów oraz przestrzeni międzyzębowych, które raz na jakiś czas powinno mieć miejsce w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne

Stomatologia zachowawcza pozwala wychwycić zmiany próchnicze na wczesnym etapie rozwoju, zapobiegając tym samym inwazyjnemu leczeniu. Co więcej, za jej pomocą możemy w prosty sposób zadbać o piękny, biały uśmiech. Już sam skaling oraz piaskowanie pomagają pozbyć się nagromadzonych złogów, przez co zęby wydają się nieco bielsze. Bardzo istotne jest również kontrolowanie stanu zdrowia dziąseł, które także mogą być atakowane przez bakterie. Choć stomatologia zachowawcza staje się coraz powszechniejsza, wielu pacjentów wciąż obawia się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentyści pod jedynką zapewniają nie tylko fachową opiekę, ale również rozwiązania, dzięki którym pacjent może zapomnieć o bólu czy stresie podczas wizyty w gabinecie. W tym kontekście należy pamiętać, że profilaktyka okazuje się być znacznie skuteczniejsza i bardziej ekonomiczna, niż pełne leczenie uzębienia.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *