Jak dbać o swojego pupila

Zwierzak w domu to wiele radości dla wszystkich domowników. Wspólne spacery, zabawy, szczególna nić przyjaźni, rozmerdany psi ogon albo przyjemne kocie mruczenie, to powody, dla których decydujemy się na wzięcie pod swój dach czworonoga. Nie zapominajmy jednak, że pies lub kot w domu, to nie tylko przyjemność, ale też olbrzymi obowiązek, który bierzemy na siebie na lata. Aby zwierzę było z nami tak samo szczęśliwe, jak my z nim, musimy o nie odpowiednio zadbać.

Miska pełna zdrowia

O ile koty, nawet te najbardziej udomowione, zachowały do dzisiejszych czasów drapieżny pierwiastek swojej natury i – wypuszczone na zewnątrz – zapewne poradzą sobie z upolowaniem jakiegoś gryzonia, o tyle żywienie psów całościowo spoczywa na barkach właściciela. Zresztą też większość kotów branych do domu zostaje kotami niewychodzącymi i nie ma szans na samodzielne zaspokojenie głodu. Ilość pożywienia, jaką dziennie powinien przyjmować zwierzak, zależy od jego wielkości i rasy. Dobrze jest zapoznać się z informacjami na ten temat, przed wzięciem go do siebie. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów karm dla zwierząt, o różnym składzie i cenach, niestety też o różnej jakości. Oczywiście warto jest wybierać te lepsze i sprawdzone przez hodowców. Żywienie pupila karmą o wysokiej jakości pozytywnie wpływa na jego stan zdrowia, wygląd sierści, długość życia i samopoczucie. Karmy dla zwierząt domowych o bezpiecznym i zdrowym dla nich składzie oferuje sklep Weterynaryjny.pl.

Weterynarz nie tylko od święta

Jednak dbanie o pupila, to nie tylko kontrola zawartości jego miski. Istotne jest regularne odwiedzanie z nim weterynarza. Zwierzak sam przecież nie powie nam, że coś go boli, dlatego wizyty u lekarza od czasu do czasu są niezbędne, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Nie zapominajmy też o podstawowych szczepieniach, a przede wszystkim reagujmy, gdy tylko zauważamy jakąś nieprawidłowość w wyglądzie czy zachowaniu zwierzęcego przyjaciela.

Co jeszcze jest ważne

Koty są większymi indywidualistami, jednak w przypadku psów trzeba mieć na uwadze ich potrzebę uwagi i zabawy, zwłaszcza w młodym wieku. Jeśli nie zostanie ona zaspokojona, pies może z nudów i frustracji niszczyć wyposażenie mieszkania, czy też przejawiać inne problemy behawioralne. Dodatkowo, niektóre rasy psów wymagają kilku godzin ruchu codziennie przez całe swoje życie. Warto więc znać specyfikę rasy swojego pupila i dostosowywać do niej swoją codzienną aktywność z nim.

Opiekę nad domowym czworonogiem warto jest sprawować w sposób świadomy i odpowiedzialny. Wówczas nasz zwierzęcy towarzysz będzie cieszył się zdrowiem i szczęściem u naszego boku.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *