Materiały budowlane odporne na ogień

warm-and-cozy-1975215_1280

Co to są materiały ognioodporne? Ich zadaniem jest wytrzymanie temperatur, które występują w paleniskach pieców używanych w przemyśle różnych branż. Odlewnie, piece do wypalania ceramiki, retorty cementowni, piece obrotowe w zakładach energetycznych, a także nowości z zakresu energetyki rodem science fiction, czyli piece plazmowe do spalania utylizowanych odpadów bytowych, potrzebują materiałów takich jak taśma ceramiczna lub beton ogniotrwały.

Profesjonalne materiały ognioodporne mają szerokie zastosowanie i wieloraką postać. Szczególnie beton ogniotrwały – nawet skład takiego betonu jest uzależniony od potrzeb użytkowników. Zdeterminowany jest temperaturą docelową. Ważna jest też plastyczność zastygłej mieszanki. Skurcz technologiczny i najważniejsze, odporność na udarność. Wysoka wytrzymałość mechaniczna mają mieszanki wysokoglinowe. Są to materiały niezwykle ciężkie o małej porowatości. Cegły wysokoglinowe zwane inaczej szamotowymi wytrzymują temperaturę gara odlewniczego. Także piece do wytopu szkła potrzebują w konstrukcji cegły z betonu szamotowego. Materiały zawierające dwutlenek cyrkonu są w stanie znieść temperaturę, w której stal traci twardość i staje się płynem tak rzadkim, że można ją bez trudu odlewać w skomplikowane formy, a ona wypełnia je bez trudu nawet w bardzo zawiłych.

Mogą być zatem stosowane w piecach odlewniczych i szklarskich. Z jeszcze jednego powodu są w stanie zaistnieć w tych urządzeniach. Są bowiem odporne na związki alkaliczne zawarte w żużlach wielkopiecowych i szkle. Beton żaroodporny stosowany jest też na elementy pieców takie jak drzwi, podłogi i wózki poruszające się wewnątrz pieca. Są to wyroby lekkie i izolujące.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *