Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi przesuwnych na taras

Drzwi przesuwne cenione są za kilka głównych cech. Przede wszystkim pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń oraz stanowią atrakcyjny wizualne dodatek do domu czy mieszkania. Co ważne, nowoczesne drzwi przesuwne zdają egzamin w każdych warunkach klimatycznych. Coraz częściej spotyka się je nie tylko przy tarasach czy balkonach, ale także w ogrodach zimowych. Oczywiście dla rzeszy klientów najważniejszymi kluczami przy wyborze są stosunek ceny do jakości oraz wzornictwo czy kolorystyka. Ale to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, wybierając drzwi balkonowe przesuwne.

Przepuszczalność powietrza

Parametr ten często bywa niesłusznie pomijany przy zakupie okna na balkon czy taras. Mimo że gros nabywców przede wszystkim zwraca uwagę na izolację termiczną, o tym niżej, to dla komfortu domowników ogromne znaczenie ma przepuszczalność powietrza. By ułatwić decyzję o zakupie, stosuje się czytelny podział na klasy – im wyższa, tym okna lepiej sprawdzą się w praktyce (godne uwagi są modele 3 i 4 klasy). Trzeba dodać, że przepuszczalność powietrza jest parametrem zmiennym, zależnym od wielkości okna, sposobu zamocowania oraz rodzaju zastosowanych uszczelek.

Izolacja termiczna

Parametr ten określa, jak duże straty energii związane są z wybranym modelem czy typem okien. Wartość ogólną izolacji termicznej określa się za pomocą współczynnika Uw – wskazującego na całkowitą ilość ciepła wydostającego się z wnętrza przez całe okno (przy budownictwie pasywnym należy wybierać okna o współczynniki Uw do 0,8, zaś chcąc nazywać swój dom energooszczędnym, warto wybrać okna, których maksymalny współczynnik Uw wynosi 1,3). Część fachowców i użytkowników zwraca uwagę na trzy kolejne parametry. I tak współczynnik Uf wskazuje na szczelność ramy okna, współczynnik Ug odnosi się do szyby, natomiast g wskazuje na przenikalność promieniowania słonecznego. Ten ostatni parametr jest o tyle ciekawy, że trudno jednoznacznie określić „lepszą” wartość. Przy wyższej wartości g wnętrze pomieszczenia będzie się mocniej nagrzewać. Zimą lepiej, by okno balkonowe maksymalnie ogrzewało wnętrze, zaś podczas gorących miesięcy jest odwrotnie.

Inny podział

Planując montaż drzwi balkonowych przesuwnych, trzeba zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Obecnie coraz popularniejsze są drzwi podnoszone przesuwane (znane jako HS, HST lub slide). Poza eleganckim wyglądem i wygodnym otwieraniem i zamykaniem, drzwi slide cenione są za możliwość zablokowania fragmentu skrzydła, co ułatwia wietrzenie. Ich atutem jest także niski próg. Alternatywą są drzwi uchylno przesuwane, otwierające się w poziomie. Poza możliwością otwarcia ruchomego skrzydła w wielu modelach można też uchylić ich fragment (od strony górnej krawędzi).

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *