Nadciśnienie tętnicze

Prawidłowe ciśnienie krwi człowieka powinno wynosić 120-80 Hg. Lekkie odchylenia od tej normy nie stanowią podstaw do obaw ani do wdrożenia specjalistycznego leczenia. Jeśli jednak ciśnienie jest stale wyższe niż 140-100, należy zgłosić się do lekarza (http://cmc-center.pl/lekarze-poz/). Pierwszym lekarzem powinien być lekarz POZ Kraków, który skieruje nas następnie do poradni kardiologicznej oraz na specjalistyczne badania.

Jak zdiagnozować nadciśnienie tętnicze


Aby stwierdzić, że mamy stale wysokie ciśnienie krwi, konieczne jest przeprowadzenie kilku pomiarów, w odstępach kilkudniowych. Aby badania były miarodajne należy przeprowadzać pomiary o tej samej porze doby.

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne


Nadciśnienie tętnicze przez długi czas nie daje o sobie znać. Mimo że pacjent szybko się męczy i boli go czasem głowa (typowe objawy towarzyszące nadciśnieniu tętniczemu), to przez długi czas nie wiąże tego z nieprawidłowym ciśnieniem krwi. Tymczasem, stale rozwijające się nadciśnienie może przez lata spokojnie rozwijać się i doprowadzać do powstania niewydolności serca, udaru mózgu lub do zawału. Groźne jest również nadciśnienie w kontekście działania narządów. Zaburzenie przepływu krwi przez organizm jest przyczyną tego, że niektóre narządy mogą mieć zaburzone funkcje. Niedotlenione i nieodżywione nerki mogą doprowadzać do daleko idących, negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Może nastąpić przerost mięśnia sercowego. Lista schorzeń wtórnych w stosunku do nadciśnienia jest długa.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży


Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest jednym z najczęstszych powikłań wśród ciężarnych. Mimo powszechności występowania zaburzenia, nie należy go w żadnym wypadku bagatelizować. Nadciśnienie tętnicze w ciąży może doprowadzać do pojawienia się stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu lub groźnego powikłania podczas porodu, skutkującego w najgorszym wypadku śmiercią matki lub dziecka.
Im niższe ciśnienie w ciąży, tym lepsze jest ukrwienie łożyska, a co za tym idzie: tym lepsze jest odżywienie dziecka. Pomocny w obniżeniu poziomu ciśnienia jest progesteron, który w naturalny sposób „skacze” w ciąży po to, aby podtrzymać rozwijający się zarodek oraz aby pomóc mu prawidłowo zagnieździć się w ścianie macicy.
Nadciśnieniu tętniczemu w ciąży można zapobiegać poprzez wdrożenie zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa, rośliny strączkowe. Należy ograniczyć aktywność fizyczną do umiarkowanej oraz zaprzestać picia kawy. Lekarz prowadzący ciążę może także zalecić spożywanie leków profilaktycznych, takich jak Polocard lub Acard.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *