Przepis na zmianę osobowości

board-2433978_1280

Każdy z nas posiada unikatową osobowość. Jak poznać swoją dowiesz się ze strony testu osobowości PERSO.IN.

Nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni z naszej osobowości. Kto nie chciałby być bardziej przebojowym, dokładnym, otwartym czy odpowiedzialnym? Istnieją tysiące podręczników, kursów, słuchowisk oferujących nam szybką, efektywną zmianę.

Jednak na ile jest to możliwe?

Dobra wiadomość jest taka, że osobowość w pewnym stopniu rozwija się sama. Według badań z biegiem czasu wykazujemy tendencję do stawania się bardziej dojrzałymi i samozdyscyplinowanymi. Wpływ mają również pełnione przez nas role społeczne – im bardziej się w coś angażujemy, tym większe ma to znaczenie na naszą osobowość.

Ale co z intencjonalną zmianą?

Weźmy pod lupę badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu w Illinois – Nathana Hudsona i Chrisa Fraleya. Grupa studentów została poproszona o określenie celów, dzięki którym mieli zmienić swoją osobowość na różnych wymiarach. Badanie trwało cały semestr, czyli 16 tygodni. Po upływie tego czasu uczniowie wypełnili test osobowości.

Losowo wybrana połowa studentów otrzymała pomoc w ustalaniu celów, które nie mogły zbyt ogólne. Dzięki temu zabiegowi aspiracje dotyczące ekstrawersji, stabilności emocjonalnej czy ugodowości okazały się motywować do rozwoju w pomyślnym kierunku. W przypadku ekstrawersji, sumienności czy stabilności emocjonalnej prowadziły do wyższej zmiany w stosunku do grupy kontrolnej. Interwencja nie wpłynęła na rozwój ugodowości.

Zasługą powodzenia zmian jest ich powolne postępowanie. Nie było ono radykalne, a miało umiarkowany charakter.

Wnioski wykazały, że zmiana osobowości jest możliwa. Pod warunkiem, że przyjmiesz odpowiednie nawyki i zaufasz biegowi czasu.

Uważajmy jednak, żeby nie wpaść w pułapkę „fałszywej nadziei”. Jest to zjawisko wprowadzone do psychologicznego słownika przez Janet Polivy i Petera Hermana z Uniwersytetu w Toronto. Według nich ludzie odnoszą porażki podczas osiągania swoich celów, ponieważ mają zbyt nierealne oczekiwania względem łatwości, szybkości, wielkości i konsekwencji zmian. Uważają, że niepowodzenia były oczywiste i prędzej czy później by do nich doszło. Próbują ponownie, dokonując niewielkich zmian, jednak znowu odnoszą porażkę.

Dlatego pamiętajcie, żeby nie wyznaczać sobie zbyt trudnych zadań. Cele muszą być realne i jasne, żeby móc dokonać jakichkolwiek zmian.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *