Ramadan podczas wakacji w Turcji

Jest szansa, że planując wakacje do Turcji natknęliście się na informacje, że w wybranym przez was terminie w Turcji będzie Ramadan. I że jest to tureckie święto. Pewnie też dowiedzieliście się, że podczas tego święta cały dzień się pości i nie je i nie pije. I pewnie wtedy pojawiły się pierwsze objawy. No jak to? Jadę na wakacje i cały dzień nie będzie można jeść? Pewnie wszystko będzie pozamykane. Czy wakacje będą udane? Spokojnie. Ramadan to nie koniec świata i na pewno w niczym nie przeszkodzi w wymarzonych wakacjach. Warto się czegoś więcej o nim dowiedzieć, aby rozwiać ewentualne obawy.

Czym jest Ramadan

Ramadan to tureckie święto. Znany jest też pod nazwą Ramazan. I dokładnie rzecz ujmując jest to dziewiąty miesiąc kalendarza księżycowego. Ten miesiąc jest święty dla wszystkich, którzy wyznają Islam. Czyli jest święty dla większości Turków, którzy są tego wyznania.

Ramadan to post, który trwa nieprzerwanie przez 30 dni. Ale trwa tylko od wschodu do zachodu słońca. Przez ten okres nie można nic jeść ani pić. Co jest bardzo utrudnione w przypadku, kiedy święto przypada w miesiącach letnich. Na szczęście święto to, jest świętem ruchomym i w poszczególnych latach przypada w różnych terminach. I oczywiście nie wszyscy Turcy biorą aktywny udział w poście. Jak wszędzie. Część z nich przestrzega dokładnych reguł, część jest zwolniona z ich przestrzegania, część nie przestrzega niczego.

Ramadan a turyści

Jeśli chodzi o turystów, to można powiedzieć, że wpływ Ramadanu na nich jest znikomy, można powiedzieć, że żaden. Zwłaszcza, jeżeli znajdują się w miejscowościach turystycznych. Tam, bardzo często mogą nawet nie odczuć tego, że trwa jakiś post. Wszystkie lokale są czynne, wszędzie jest bardzo dużo turystów, miejscowości turystyczne żyją normalnie. Można bez problemu zjeść posiłek podczas dnia i nikt nie będzie robił nawet najmniejszych trudności czy wyrzutów.

Natomiast, jeśli wybieramy się w głąb Turcji to tam sytuacja może być inna. Zwłaszcza w bardzo religijnych rejonach. Większość lokali w dzień jest zamknięta, jest mniejszy ruch, może być problem ze zjedzeniem posiłku na mieście. Ale to w sumie jedyne utrudnienia, jakie tam na turystów czekają.

Podsumowując. Jeżeli podczas naszego pobytu w Turcji wypada Ramadan nie mamy się czym przejmować. Wszystko funkcjonuje bez przeszkód, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Jako turyści mamy specjalne przywileje i nie mamy się czego obawiać. Nie będziemy musieli pościć, nie ma ani takiej potrzeby ani takiego obowiązku.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *