Weterynarz anestezjolog – czym się zajmuje?

2

Każdy dobrze wie, że aby przeprowadzić operację, na sali operacyjnej musi znajdować się wyspecjalizowany anestezjolog. Jest to oczywiste w przypadku czynności wykonywanych na człowieku. Rzadko myślimy w ten sposób pod kątem zwierząt. Okazuje się jednak, że podczas zabiegów zwierząt często do akcji musi wkroczyć weterynarz anestezjolog. Czym właściwie on się zajmuje oraz jak wygląda zabieg?

Zapewnienie bezpieczeństwa lekarza i zwierzęcia


Zapewnienie własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa zwierzęcia jest najbardziej istotne podczas pracy weterynarza anestezjologa. Dzięki narkozie nasz pupil nie wykonuje nagłych, niekontrolowanych ruchów. Umożliwia to lekarzowi przeprowadzenie precyzyjnych działań, dokładnie w tym miejscu, które sobie wcześniej wyznaczył. Jest to niezbędne, aby zabieg przebiegł sprawnie, a lekarz zachował pełne skupienie. Anestezjolog opiekuje się zwierzakiem od samego przyjęcia, aż do wyjścia pacjenta z przychodni. Monitoring stanu zwierzaka jest bardzo istotny, a odpowiednia opieka wpływa na mniejsze prawdopodobieństwo powikłań i niepotrzebnego bólu u naszego zwierzęcego przyjaciela.

Wyodrębniamy dwie podstawowe metody znieczulania


Pierwszą z nich jest nekroza infuzyjna, ten rodzaj polega na podaniu pacjentowi leków dożylnie. Ze względu na to, że nie jest możliwe przerwanie ich działania, nawet w razie zagrożenia życia, stosujemy je tylko podczas krótkich zabiegów. Są to np. zabiegi RTG, szycie ran, stomatologia. W zależności od wybranego preparatu różni się jego czas działania. Podany lek musi zostać zmetabolizowany przez organizm, a wraz z metabolizacją następuje stopniowe wybudzanie się zwierzęcia. Weterynarz podczas zabiegu dobiera preparat spośród dużej gamy sprawdzonych specyfików. Niektóre z nich to te same, które stosowane są w medycynie ludzkiej. Drugą metodą jest narkoza wziewna, którą uważa się za bardziej bezpieczną. Poprzez specjalny aparat do znieczulania pacjentowi podawany jest gaz usypiający, który w swoim składzie ma tlen i gaz anestetyczny. W razie zagrożenia życia można odciąć dopływ gazu. Wtedy zwierze znowu oddycha samym tlenem.

Przychodnia weterynaryjna w Warszawie


Aby mieć pewność, że nasz pupil będzie bezpieczny podczas zabiegu, należy poszukać odpowiednich specjalistów. W mieście Warszawa w dzielnicy Białołęka usługi z zakresu anestezjologii zwierząt świadczy przychodnia weterynaryjna Zdrowy Zwierz. Jest to miejsce bardzo przyjazne dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie przychodni weterynaryjnej: http://zdrowyzwierz.waw.pl/o-przychodni.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *