Współuzależnienie – jak żyć z alkoholikiem

Twój partner, partnerka pije za dużo? Nie bagatelizuj sprawy. Reaguj zanim będzie za późno.

Czy mój partner, jest alkoholikiem

Zanim zaczniemy krzyczeć i wymuszać nie picie na osobie, która wydaje się nam że jest uzależniona warto najpierw dokładnie przyjrzeć się zachowaniom partnera i dokładnie określić jego zachowanie, by móc we właściwy sposób podejść do sprawy. Zwróćmy uwagę, czy:

  • Osoba pije codziennie alkohol?
  • Ile wypija alkoholu?
  • Czy często zdarzają się drgawki alkoholowe?
  • Jak często osoba pijąca traci świadomość? Raz w tygodniu, raz w miesiącu?
  • Czy pijący zaniedbuje swoje obowiązki względem pracy, rodziny?
  • Jak często dochodzi do awantur, po spożyciu alkoholu?

Jeżeli większość odpowiedzi na te pytania nie wynosi zero, czy brak to znaczy że jest to już naprawdę wysoki poziom uzależnienia. W takich sytuacjach trzeba podjąć radykalne kroki, bo zwykła rozmowa i wspólne postanowienie „nie picia” nie zdadzą tutaj egzaminu.

Jak zacząć leczyć całą rodzinę ze skutków nałogu

Najważniejszą sprawą jest rozmowa z osobą uzależnioną i pokazanie jej na faktach, przez nas zaobserwowanych że alkohol przeszkadza w życiu. Nie jest to jedynie wypicie na tzw.” smak”. Nie należy osoby uzależnionej obarczać winą i krzyczeć, ale w delikatny sposób pokazywać, że robi źle. Można poszukać pomocy wśród osób, które wyszły z nałogu. Poprosić takie osoby o rozmowę i wsparcie.

Kiedy osoba pijąca znowu sięga po alkohol, ważne jest pokazać, że my tego nie robimy. Można zająć taką osobę wspólną grą, czytaniem książki, czy innym hobby. Chodzi o wspólne spędzenie czasu i oderwanie pijącego od alkoholu.

Ważną sprawą jest rozmowa z psychologiem. Nie tylko osoby uzależnionej, ale również dzieci, partnerów, czy rodziców. Każdy potrzebuje móc wyrzucić z siebie problem i znaleźć własny sposób na walkę z uzależnieniem osoby pijącej.

Do tego dla samej osoby owładniętej alkoholem, trzeba pomyśleć o tzw. detoksie, czyli oczyszczeniu organizmu i dostarczeniu elektrolitów, aby odbudować zniszczone narządu wewnętrzne. Tutaj z pomocą przychodzi Esperal w Poznaniu specjaliści radzą również pomyśleć o chemicznym leku, którego wszycie w ciało jest dodatkową motywacją do wspólnego działania przeciw alkoholowi.

Niespotykanie się z osobami które piją alkohol, nie kupowanie na zapas alkoholu, znalezienie wspólnego hobby, które wyklucza spożywanie napojów procentowych oraz wspólne rozmowy, to recepta na szybkie wyjście z nałogu wszystkich członków rodziny.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *